OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

História hradu

HRAD REVIŠTE – TERRA RYVCHKE

Zrúcanina hradu sa vypína na skalnom brale pod ktorým tečie rieka Hron. Osada nachádzajúca sa priamo pod hradom nesie meno Revištské Podzámčie. Hrad Revište ako aj neďaleký hrad Šášov vytvára nad riekou Hron príjemnú krajinnú scenériu a preto je zrúcanina častým cieľom turistov.

Prvá písomná zmienka o území okolo hradu sa objavuje už v roku 1228, keď sa pôda dostala do vlastníctva župana Leustacha. Je teda vysoko pravdepodobné, že hrad na tomto území vystaval niekto z Leustachového rodu. Hrad sa po prvý krát v listinách spomína v roku 1331, no vtedy už bol kráľovským majetkom. Práve Uhorský kráľ Žigmund Luxemburský ho v roku 1391 daroval Ladislavovi predkovi rodu Levickovcov. V čase husitských vojen hrad na niekoľko rokov ovládla posádka Jisku s Brandýsa a následne často menil svojho majiteľa. Bol však nakoniec navrátený opäť panovníkovi, pretože v roku 1479 ho kráľ Matej Korvín daroval biskupovi a pokladníkovi Urbanovi z Veľkej Lúče, ktorého príbuzní a potomkovia s prímením Dóci hrad potom spravovali takmer dve storočia. Po vymretí Dóciovského rodu v roku 1647, vlastníctvo hradu prešlo na rodinu Lipaiovcov a po nich hrad od roku 1676 vlastní štiavnická banská komora. Na hrade sa už o rok neskôr cisárska posádka bez boja vzdáva povstalcom v čase takzvaného Tekeliho povstania, ktorý hrad údajne vyrabovali a podpálili. Niektoré časti boli neskôr opravené a hrad užívali do konca 18. storočia úradníci komory. Koncom 19. storočia sa zrútilo západné priečelie paláca s arkierom a to bol začiatok premeny hradu na dnešnú hradnú ruinu.

Romantická zrúcanina hradu sa stáva symbolom kraja a je častým cieľom oddychových vychádzok. Ľudské dielo postavené v dávnych dobách vyvoláva v ľuďoch pocit pominuteľnosti a dávnej slávy. Toto nechránené dielo však nedokáže čeliť prírodným živlom a preto postupne zaniká. Dnes sa nachádza v stave bodu zlomu, kedy sa romantická zrúcanina pomaly mení na neforemnú kopu sute, napríklad v roku 2003 nastala samovoľná deštrukcia časti predhradia.

Dnes je ten čas rozhodnúť sa či sa vzácne stredoveké murivo zachová pre budúce generácie alebo zanikne. Ak nechceme aby hrad Revište sa stal budúcim zaniknutým hradom, je nutné pristúpiť k postupnému výskumu ako aj k postupnému odstráneniu jeho havarijného stavu pod odborným dohľadom.

Autor, vlastník, webmaster: František Kovár, Stará Kremnička
e-mail: infostrednepohronie@azet.sk