OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

MCH Štetka

MCH Štetka zelená miestna TZT   Ihráčske kamenné more - Ihráčske jazero.

Chodník začína pri Ihráčskom kamennom mori (križovanie OCH Kamenné more, MCH Ravnovka ), prechádza po asfaltovej ceste popri futbalovom ihrisku na konci ktorej sa napojí  na poľnú cestu. Od začiatku  lesa  chodník mierne klesá, približne v strede chodníka sa otvorí pohľad na osadu Žiarce, obec Jastrabú a Ostrú horu (666 mnm),  ďalej pokračuje na hrebeň pod Štetkou a klesaním pod bralami Štetky do doliny Vápenná. Tu sa pri chate Vápenná napojí na modrú TZT 2660 a subežne pokračuje k Ihráčskemu jazeru. V  tomto úseku je hlboko vrezaný horský potok 3 metre pod úrovňou cesty v skalných bralách. Koryto potoka tvoria meandre, prepady a kamenné prekážky. Chodník  končí na Udovskej lúke, pri Ihráčskom jazere.

Charakteristika trasy:

Trasa je nenáročná, v úseku Štetka - dolina Vápenná je mierne náročná, dĺžka je 1 hod.

Zaujímavosti trasy:

- Turistická chodník Štetka má názov podľa vrchu, ktorého hrebeň križuje.

- Zo začiatku trasa vedie po starej vozovej ceste, po ktorej ľudia v minulosti zvážali povozmi úrodu z polí a drevo z lesa. Je z nej niekoľko odbočiek na jednotlivé polia.

- Úsek trasy, zostup do doliny Vápenná zo Šteky je starý niekoľko storočí a slúžil ako skratka za prácou v lesoch, keď sa občania Iháča živili pálením dreveného uhlia v okolitých dolinách.

- V letných mesiacoch je možnosť okúpať sa v Ihráčskom jazere, obec Ihráč pri jazere prenajíma aj chatu.

Autor, vlastník, webmaster: František Kovár, Stará Kremnička
e-mail: infostrednepohronie@azet.sk