OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Kalvárie na Strednom Pohroní

Výber zo serialu článkov "Putovanie po slovenských Kalváriach", autor a foto Miroslav Lisinovič

 Kalvária Horné Hámre

Tento nenápadný a dobre skrytý súbor pred zrakmi cezpoľných návštevníkov mi dal riadne zabrať pri jeho hľadaní... Tunajšia Kalvária sa nachádza na miernom vŕšku na ľavej strane cesty smerom od Žarnovice. pokračovanie »
      
 Kalvária Žarnovica
Viac ako jedno storočie robili kaplnke na vŕšku s peknými výhľadmi spoločnosť len tri kríže. V nedávnej dobe však pribudli aj úplne nové kaplnky zastavení. Kalvária stúpa miernym kopcom na juhozápadnom okraji mesta.  Štrnásť kaplniek zastavení stojí vedľa serpentínovo sa vinúcom chodníku. pokračovanie »
   
 Kalvária Nová Baňa 
V ďaľšom zastavení seriálu sa pozrieme na stredné Pohronie do rozhrania Štiavnických vrchov a Pohronského Inovca. Pôvodná banícka osada bola založená po prvých objavoch zlatonosných žíl v prvej polovici 14. storočia. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1337. Kalvária s kaplnkami bola postavená v prekrásnom prírodnom prostredí nad mestom v 19. storočí. pokračovanie »
   
Kalvária Hliník nad Hronom
Je takmer neznáma medzi slovenskými Kalváriami, ukrytá v lesoch pri rovnomennej obci v údolí Hronu. Kto si však urobí krátku zastávku pri hlavnej ceste z Nitry do Žiaru nad Hronom, rozhodne neobanuje. Prechádzka nielen medzi stromami a výhľady ktoré sa pri nej naskytnú, stoja za to.  pokračovanie »
     
Kalvária Kremnica
Niekoľko desaťročí bola zanedbávaná až sa premenila doslova na ruinu. Kremnická Kalvária však patrí k tým súborom, ktorí nakoniec povstali z popola a znova sa pýšia svojou krásou ako za starých čias. Kalvária nás zavedie západne oproti mestu na kopec pôvodne nazývaný Schubersberg. pokračovanie »
 
Kalvária Nevoľné
Už od roku 1992 sa vypína nad malou obcou pri Kremnici kríž, umiestnený na skalnom brale v miestach nazývaných Peňažná. Pod ním bola neskôr postavená skromná Krížová cesta a koncom tohto leta bola zložitá prístupová trasa z obce ku krížu vyznačená originálnym spôsobom. Prvý kamenný smerovník je v Nevoľnom pri dolnej autobusovej zastávke, ktorý navedie návštevníka na starú Mlynskú cestu. Ku krížu, ktorý je z obce dobre viditeľný, trvá cesta jeden a pol hodiny.  pokračovanie »
     
Kalvária Banská Štiavnica
Najvýpravnejšia Kalvária, postavená v prekrásnom prostredí, sa dnes podrobuje potrebnej rekonštrukcii, ktorej úlohou je prinavrátiť jej niekdajší lesk. Iniciátorom výstavby Kalvárie, majestátne sa týčiacej na 726 metrov vysokom Ostrom vrchu nad mestom, bol jezuita František Perger. Samotná výstavba Kalvárie prebiehala v rokoch 1744-1751. Sprievody pútnikov tu už v prvých rokoch po dokončení mali ustálený priebeh. Vydajme sa po ich stopách. pokračovanie »
     
Kalvária Štiavnické Bane
Kalvária sa nachádza v západnej časti obce na úbočí kopca Veterník. Súbor vznikol pravdepodobne v 20. rokoch 20. storočia. Tvoria ho dva rady zastavení Krížovej cesty situované na vykosenej úzkej stráni obklopenej hustým porastom. pokračovanie »
     
Kalvária Horná Roveň
Malá dedinka, ležiaca nad Banskou Štiavnicou, sa môže pochváliť Kalváriou so staršou históriou ako banskoštiavnický svetoznámy súbor. Horná Roveň dnes tvorí súčasť Štiavnických Baní. Jedna z turistických prechádzok po tunajšom okolí môže viesť aj na jej Kalváriu. pokračovanie »
    
Autor, vlastník, webmaster: František Kovár, Stará Kremnička
e-mail: infostrednepohronie@azet.sk